WARSZTATY SYLWOTERAPII W SMOLNIKACH

Przebywanie wśród drzew i tzw. leczenie drzewami zwiększa poczucie własnej wartości, empatię, zmniejsza niepokój, pomaga w radzeniu sobie ze stresem czy gniewem, poprawia kreatywność oraz zwiększa koncentrację. To tutaj najlepiej też złapać dystans do codziennych problemów i trosk. Pacjenci w szpitalach także zdrowieją szybciej, jeśli okna ich sal wychodzą na tereny leśne, dlatego też położenie Ośrodka Terapeutycznego w Smolnikach w pięknej okolicy, pełnej zieleni i lasów umożliwia prowadzenie terapii lasem, zielenią, drzewami tzw. sylwoterapii.

W dniach 4 i 5 kwietnia b.r. w Smolnikach pacjenci i terapeuci wzięli udział w warsztatach sylwoterapii z elementami hinrin-yoku (kąpieli leśnych) polegających na wolnych, relaksacyjnych spacerach i odbiorze naturalnego otoczenia wszystkimi zmysłami. Może być wykorzystywana jako technika profilaktyczna, rehabilitacyjna lub wspomagająca leczenie. To kolejne nasze warsztaty, wykorzystano w nich dodatkowo także elementy spaceru uważności angażujące pod okiem terapeuty nasze zmysły tak, aby w jak największym stopniu odczuwać dobroczynny wpływ lasoterapii na ciało i umysł.

Światowy Dzień Zdrowia oraz Dzień Pracownika Służby Zdrowia

W dniu 7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia oraz Dzień Pracownika Służby Zdrowia. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie zdrowia publicznego.

Święto to zostało ustanowione przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) aby mobilizować ludzi na całym świecie do podejmowania działań zmierzających do poprawy zdrowia.

W 2024 roku obchody Światowego Dnia Zdrowia organizowane są pod hasłem „Moje zdrowie, moje prawo”.

Tegoroczny temat przypomina nam, że każdy człowiek ma prawo do dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych, edukacji i informacji, a także bezpiecznej wody pitnej, czystego powietrza, dobrego odżywiania, wysokiej jakości mieszkań, godnych warunków pracy i środowiska oraz wolności od dyskryminacji.

 

Z tej okazji pacjentom oraz wszystkim pracownikom naszego szpitala, wszystkim chorym i cierpiącym, życzymy powrotu do zdrowia, wytrwałości i cierpliwości w walce z chorobą.

 

ŻYCZENIA WIELKANOCNE

 

 

 

 

 

 

 

Szanowni Państwo
Wszyscy Pracownicy i ich Rodziny,
Cała Społeczność Szpitala Psychiatrycznego w Suwałkach 

 


Zbliżają się Święta Wielkiej Nocy
– czas tajemnicy zmartwychwstania, wiary i nadziei
To czas niosący radość
Niech wypełni się zatem pokojem i życzliwością,
Niech doda Państwu sił i przyniesie Wszystkim wytchnienie od codziennych trosk.

Wesołych, Spokojnych, Zdrowych Świąt 

                                                                                w imieniu  Kierownictwa

    Szpitala  Psychiatrycznego w Suwałkach

Bożena Łapińska

Warsztaty Wielkanocne w Ośrodku Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży w Mońkach

W dniu 26.03.2024r. zgodnie z zapoczątkowaną tradycją w Ośrodku Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży w Mońkach odbyły się warsztaty świąteczne.

Uczestnicy warsztatów mieli do wyboru kilka prac, których wykonanie rozwijało twórczość i kreatywność. Każde dziecko miało możliwość skorzystania z przygotowanych wcześniej pomocy i przyborów. Podczas wykonywania prac dzieci mogły utrwalić jakie są symbole wielkanocne oraz opowiedzieć o swoich tradycjach i zwyczajach świątecznych, które są u nich w domach.

Powstały przepiękne stroiki oraz pocztówki wielkanocne.
Nasi podopieczni byli bardzo zaangażowani w wykonywanie prac, co sprawiło im dużo radości i wprowadziło w świąteczny nastrój.

Stroiki Wielkanocne na licytację dla Potrzebujących

W Ośrodku Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej w Sokółce w w ramach wielkanocnych zajęć z arteterapii wykonaliśmy stroiki wielkanocne.  Stroiki zostały wystawione na licytacje, z których dochód pomoże potrzebującym z naszego regionu. Cieszymy się, że możemy dołożyć swoją cegiełkę a jednocześnie kształtować wrażliwość na potrzeby innych u naszych podopiecznych. 

Poprzez wykonywanie prac plastycznych dzieci  i młodzież rozwijają możliwości twórcze, pobudza się ich  wyobraźnia, pogłębia wiara w siebie,  buduje cierpliwość oraz wytrwałość. Zajęcia podnoszą poziom akceptacji samego siebie, rozładowują negatywne napięcia, rozwijają umiejętność wyrażania emocji za pomocą plastycznych środków wyrazu, pomagają w nawiązywaniu kontaktów społecznych, pokonywaniu nieśmiałości.


Zajęcia poprowadziły terapeutki środowiskowe Ewelina Myszczynska i Ewelina Bandzinska